سازمان حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران

...

سازمان حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران

سازمان حفاظتاطلاعات سپاه پاسداران

سازمان حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران یک سازمانمتمرکز مستقل و زیر مجموعه ستاد مرکزی سپاه پاسداران مستقر در تهران - انتهایخیابان پیروزی -ستاد فرماندهی سپاه - پادگان شهید رجبی پور است کهمسئول کسب، پرورش و حفظ اطلاعات نظامی و تخصصی سایر واحدهای سپاه وبدست آوردن آگاهی‌های لازم از وضعیت دشمنان داخلی و خارجی سپاه پاسداران و حکومت ایران و مقابله با توطئه‌های آنان می‌باشد.

علاوه بر سپاه پاسداران، دفتر عمومی حفاظت واطلاعات فرماندهی کل قوا و دفتر نمایندگی ولی فقیه نیز بر کار این نظارت دارند.

این واحد به عنوان یکی از قدیمی‌ترین نهادهایاطلاعاتی جمهوری اسلامی، از مهم‌ترین بخش‌های تشکیل دهنده سپاه پاسداران از بدوتأسیس‌اش بود. این نهاد بلافاصله پس از تشکیل هستهٔ اولیه سپاه شکلگرفت و به سرعت گسترش یافت. با موافقت دفتر فرماندهی کل قوا در مهر ۱۳۸۸، این نیرو از معاونت اطلاعات بهسازمان اطلاعات ارتقاء یافت.

فرمانده این نیرو از بین افراد مورد تایید مقامرهبری و با حکم فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران عزلو نصب می‌گردند.

رئیس سازمان حفاظت اطلاعات سپاه بر حسب مورد درزمینه‌هـای انتصابات، ترفیعات، نقل و انتقالات، ماءموریت‌ها و ... پرسنل سپاه، ازاختیاراتی معادل فرماندهان نیروهای سپاه برخوردار می‌باشد.

اقدامات

بر اساس گزارش «مرکز بررسیجرائم سازمان یافته سایبری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی»، این نیرو تاکنون درشناسایی و انهدام چندین شبکه اینترنتی ضد دینی و ضد فرهنگی موفق عمل کرده است.

فرمانده کل سپاه پاسداران درسال ۱۳۸۷ اعلام کرد که این نیرو موفق به کشف و انهدام یک تیم جاسوسی وابسته به موساد شد که اطلاعات حساس نظامی و هسته‌ای را از داخل ایرانجمع‌آوردی و در اختیار اسرائیل قرار می‌دادند.

                                                                                                          فرماندهان

سرتیپ مرتضی رضایی (اسفند۱۳۷۲-بهار ۱۳۸۵)

سردار محمد کاظمی (بهار ۱۳۸۵-اسفند۱۳۸۷)

حجت‌الاسلام غلامحسین رمضانی (اسفند۱۳۸۷-آبان ۱۳۸۸)

حجت الاسلام حسین طائب (آبان1388-تاکنون)

 

برچسب ها : ,
موضوع : | بازدید : 1479
+ نوشته شده در  شنبه 16 ارديبهشت 1391ساعت 15:22  توسط مهدی نصیری